Lajmet e fundit

Ka vdekur edhe vajza tjetër, treni vret dy vajza në Drenas

Ka vdekur edhe vajza tjetër, treni vret dy vajza në Drenas

19 Gusht 2014

E plotësuar: Ka vdekur edhe vajza tjetër, e aksidentit tragjik në Drenas, ku një tren goditi dy vajza të mitura. Informacionin e ka bërë të ditur për lajmi.net, zëdhënësi i...

Flasin familjarët e Idajet Balliut, xhihadistit të vrarë në Siri (Video)

Flasin familjarët e Idajet Balliut, xhihadistit të vrarë në Siri (Video)

18 Gusht 2014

Familjarët e 24-vjeçarit nga Dragostunja, i vrarë në Siri, deklarojnë se Idajet Balliu kishte shkuar me studime dhe se është mashtruar nga ekstremistët. Xhaxhai Tahir Balliu shprehet se nuk di asgjë...

Shëndetësia

Shkencëtarët gjerman dëshmojnë se ka jetë pas vdekjes

Shkencëtarët gjerman dëshmojnë se ka jetë pas vdekjes

10 Shtator 2014

Një ekip i psikologëve dhe mjekëve në Universitetin e Berlinit kanë bërë të ditur se bazuar në eksperimentet klinike që ata kanë kryer, kanë arritur të dëshmojnë për ekzistencën e...

Ekonomia

Rrezikon të kthehet kriza e Euros?

Rrezikon të kthehet kriza e Euros?

16 Gusht 2014

Të gjitha shenjat tregojnë shërim: Në prill pas tre vitesh mungesë Portugalia u kthye në tregun e kapitaleve. Në maj vendi doli nga ombrella europiane e shpëtimit dhe në qershor...

Autoshkolla Xhevat Qerimaj

Autoshkolla Edmond Shala

Autoshkolla Esat Berisha

Autoshkolla shqipe Esat Berisha në Düsseldorf

Një ekip i psikologëve dhe mjekëve në Universitetin e Berlinit kanë bërë të ditur se bazuar në eksperimentet klinike që ata kanë kryer, kanë arritur të dëshmojnë për ekzistencën e disa formave të jetës edhe pas vdekjes.

37a06e4a72d6cb27621f1ed829bbee81 L

Deri tek ky përfundim u arrit pas një studimi të bërë, ku janë bërë vëzhgime mjekësore në përvojat pranë vdekjes, duke bërë që pacientët e këtij eksperimenti të jenë të vdekur klinikisht për gati 20 minuta dhe përsëri janë sjellë në jetë.

Veshke
Një nga problemet e shpeshta në rrethin tonë paraqesin gurët në veshkë apo tëmth. Problemi më së shumti shkaktohet nga uji dhe ushqimi. Si të tentoni për t'i shmangur metodat me dhimbje të medicinës konvencionale po ju paraqesim reçetën popullore të provuar për tretjen dhe nxjerrjen e gurëve nga organizmi.

 

Ilaçi për tretjen e gurëve në veshkë dhe tëmth

Përbërësit:

 

250 gr sheqer pluhur,
0.25 l vaj ulliri ekstra të virgjër (eko),
250 gr limon me lëvozhgë
250 gr rrënjë majdanozi (të bluara) dhe
250 gr mjaltë

(apo sasi të njejta të të gjithë përbërësve)

Udhëzim:

Limonin e lani mirë dhe nëse është i spërkatur e pastroni nga kimikatet. Këtë mund ta bëni me përzierjen për pastrimin e frutave, të cilën reçetë për përzierjen dhe proçedurën mund ta gjeni këtu. Pasi ta pastroni limonin, e preni në copëza dhe e bluani sa më imët në 'blender' apo mulli elektrik, rrënjët e majdanozit i qëroni, preni në copëza dhe i bluani sikurse limonin. I përzieni të gjitha dhe i shtoni mjaltin, vajin e ullirit dhe sheqerin pluhur. Përbërësit i përzieni aq gjatë deri sa masa të njëjësohet

Për problemet me gurë në veshkë dhe tëmth duhet marrë një lugë gjelle të përzierjes në mëngjes para se me ngrënë dhe në mbrëmje para se me fjetë. Masën duhet ruajtur në frigorifer gjatë tërë kohës edhe atë në kavanoz qelqi sepse është e paqëndrueshme. Për zgjidhjen e shumë problemeve me rërën apo gurët në veshkë dhe tëmth duhet pirë dy sasi të caktuara më parë. (Pasi të përfundoni të parën atëherë përgatitni masën e dytë sepse prishet lehtë dhe bëhet me sasi prej 250 g për përbërës). Përzierja është përgatitur dhe testuar me qëllim tretjen e gurëve dhe është shumë efektive.

Përzierja ka shije shumë të këndshme, kurse përbërja e saj është shumë e shëndetshme edhe për qëllime tjera ashtuqë edhe anëtarët tjerë të familjes mund ta përdorin bashkë me personin që vuan nga gurët në organizëm. Është me rëndësi të ceket se gjatë kohës së përdorimit të terapisë duhet të konsumoni sa më shumë lëngje, më së miri ujë.
Reçetat tjera

Në linkun e njejtë mund të gjeni edhe komente të dobishme me të cilët lexuesit ndajnë përvojat e tyre. Po ju paraqesim disa nga ato.

Ereza: "Burri im u lirua nga gurët në veshkë duke pirë limon dhe vaj ulliri".

Astriti: " Në shkurt të 2012 kam pasur dhimbje të forta sepse më ka lëvizur guri në veshkë për të cilin nuk e kam ditur. Mbarova në spital. Kam përdorur këtë reçetë duke bërë një masë me nga 1/2 kg të përbërësve, por në vend të rrënjëve kam përdorur fletat e majdanozit. Që atëherë nuk kam pasur probleme, kurse gjatë kontrollit me ultrazë shihet gjithçka pastër. Ju rekomandoj ta përdorni të ngrohtë"

Edona: "Njoh dy persona që me ultrazë ju kanë paraqitur gurë në veshkë dhe pas dy javëve duke pirë nga 2 l çaj majdanozi (të tharë) në ditë guri është tretur, gjegjësishtë, nuk është paraqitur më në ultrazë. Njëri nga këto është nëna ime e cila ka 75 vjet. Në një litër ujë të vluar shtoni 3 lugë gjelle të majdanozit të tharë dhe të imtësuar dhe pas 5 minutash e kulloni ... e pini të nxehtë apo të ftohtë, e njejtë".

Sara: "1/2 kg mjaltë natyral, 1/2 kg vaj ulliri dhe 1/2 kg limon të bluar ... dhe pini çdo mëngjes nga një lugë gjelle para ushqimit. Unë kam pasur guri në tëmth, dhimbje të tmerrshme, nuk doja të operohem dhe bëra mirë ... ndihmon 100 %".

Tom: "Meqë kam probleme me veshkët gjatë 15 viteve mbrapa do ta ndaj me ju reçetën e cila me siguri thyen gurin. Para 15 viteve kisha sulm dhimbjesh në veshkë dhe u zbuluan se kisha 10 gurë, 6 në njërën dhe 4 në tjetrën veshkë, që të gjithë me madhësi të njejtë prej 1 cm. Pasi nxorra një gur, u zbulua se kam gurë kristalorë, po mendoj si përbërje kimike. Këto janë gurët më të këqinj të mundshëm sepse nuk mund të thyhen as me laser. Pas afro gjysmë viti vuajtje, një plakë, që do ta kujtoj gjatë tërë jetës, më tregoi për reçetën e cila me siguri më shpëtoi jetën. Tërshëra e thjeshtë, që çdokush në fshat e ka, por edhe në qytet e gjeni lehtë. Kam pirë çaj një muaj dhe mjeku nuk ka besuar se nuk kam më asnjë gurë, kurse unë as që i kam hetuar gjatë daljes së tyre sepse tërshëra i ka thyer plotësisht. Do të thotë 1 l ujë, 5 lugë tërshërë. Kur uji vlon tërshëra e larë shtohet dhe zihet edhe për 10 minuta, kur të fundoset e tëra llogaritet se është zier. Të kullohet dhe të pihen dy gota prej 2 dl në mëngjes menjëherë pas zgjimit nga gjumi dhe dy në mbrëmje. Pihen për shtatë ditë me rradhë dhe pastaj bëhet pushim prej shtatë ditësh. Tërshërën është më së miri ta zieni në mbrëmje, kulloni dhe pastaj ta pini të nesërmen. Është me rëndësi të pihet 7 ditë dhe pushim 7 ditë.

Ky çaj mua më ka ndihmuar, por edhe shumë shokëve, ashtuqë shpresoj se do të ju ndihmojë edhe ju!

Përveç kësaj të cekë se kam përdorur edhe çajin e mësipërm prej majdanozi dhe mjalti, por mua më ka ndihmuar tërshëra... Natyrisht që duhet të ndërpritet pirja e çajit kur zgjidhet problemi, por kur veshka fillon krijimin e gurëve ato i bën gjatë tërë jetës. Unë pra pi një apo dy muaj dhe pastaj pauzoj për gjashtë apo më tepër muaj dhe që atëherë e mbaj vehten në kontroll. Duhet gjetur tërshërë që nuk është e spërkatur me lloje të ndryshme të kimikateve. Nëse ndokujt i ndihmon ashtu si mua do të jam i lumtur".

/index.al/

Një fushatë për të reduktuar përdorimin e kripës do të ishte një mënyrë e mirë për të parandaluar vdekjet e parakohshme, theksuan të mërkurën autorët e një studimi. Sepse, sipas hulumtuesve amerikanë të cilët kanë studiuar këtë çështje, kripa e tepërt vret çdo vit më shumë se 1.6 milion njerëz në mbarë botën.

“Ka dëshmi se konsumi i nivelit të lartë të klorurit të natriumit rrit presionin e gjakut, një rrezik i madh për sëmundje kardiovaskulare dhe goditje në tru,” shpjegon Dr Dariush Mozaffarian , Kryetar i Departamentit të Shkencave ushqyese në UniversitetinTufts dhe autor kryesor i studimit.

“Por studimi i efekteve të kripës së tepërt në sëmundje kardiovaskulare në lidhje me moshën, gjininë dhe vendbanimin nuk kanë qënë studiuar deri më tani,” shpjegon z. Mozaffarian në këtë hulumtim të botuar në “New England Journal of Medicine” (NEJM).

3.95 gram kripë është dy herë më shumë se sa do duhej

Këta studiues kanë vërtetuar se konsumi ditor i kripës në botë në vitin 2010 ishte 3.95 gram për person mesatarisht, pothuajse dy herë më shumë se sa rekomandohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Në analizat e tyre rreth duke u bazuar në studime klinike, autorët kanë vërtetuar se zbritja e konsumit të kripës ulë presionin e gjakut e të rriturve, dhe që ka efekte më të mëdha në të moshuarit, zezaket dhe individët me një predispozitë të hipertensionit.

“1.65 milionë vdekje përbëjnë gati 10% të të gjitha vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare dhe asnjë vend në botë nuk është i kurysër nga ky realitetë,” thotë Dr Mozaffarian.

/dosja.net/

Ajo përmban:

• 8 gota ujë

• 1 lugë të çajit me rrënjë të grimcuar të xhenxhefilit

• 1 trangull të freskët të madhësisë mesatare, të qëruar dhe të prerë në feta të holla

• limon të madhësisë mesatare, të prerë në feta

• 12 gjethe të mentës

Përbërësit e përmendur i përzieni me ujë. I lini të qëndrojnë gjatë natës për të lëshuar aromën dhe e konsumoni ditën e nesërme.

Është shumë nostalgjike të shohësh sot atë që ne i quajmë ‘kilikera’ ose ‘kokomana’. Fëmijët e kanë lojë shumë të preferuar. E si fëmijë edhe të rritur i preferuar mbetet çamçakëzi. Por a e dini se cila është rruga se si bëhen ato. Në këto dy video më poshtë mund të shihni procesin e prodhimit të tyre në fabrikë.

 

Lëkura e yndyrshme është një problem më vete për të gjithë personat që bëjnë pjesë tek ky tip lëkure, pasi ato duan punë dhe durim të madh për tu pastruar.

Më poshtë po ju paraqesim një maskë mjaft efikase.

Vendosni në ujë të nxehtë një fetë trangulli, prisni sa të zbutet dhe shtypeni. Bashkoje në një gotë të vogël me një lugë lëng limoni dhe 1 lugë kos të bardhë. Aplikojeni në të gjithë fytyrën dhe lëreni për 10 minuta. Më pas shpëlaje fytyrën me ujë të vakët. Bëjeni këtë maskë një herë në dy javë.

/Repoteri.net/

Kompania e njohur turko-amerikane “Bechtel Enka” duket që ka vendosur të mos bie pre e propagandës mediatike që Qeveria në detyrë provoi ta bënte me të duke bërë nënshkrimin e Kontratës pas zgjedhjeve të 8 Qershorit duke i dhënë asaj një kontratë prej më shumë se 600 milion Eurosh për ndërtimin e Autostradës Prishtinë- Shkup.

Siç bën të ditur e përditshmja “Kosova Sot” në botimin e saj të sotëm zyrtarët e Kompanisë “Bechtel Enka” kanë vendosur të mos i nisin punimet për autostradën Prishtinë- Shkup.

Të gjitha shenjat tregojnë shërim: Në prill pas tre vitesh mungesë Portugalia u kthye në tregun e kapitaleve. Në maj vendi doli nga ombrella europiane e shpëtimit dhe në qershor qeveria portugeze bëri të ditur se do të heqë dorë nga kësti i fundit i kredisë ndihmëse të BE dhe FMN. Por tani pati një kthim mbrapa: Banka Espírito Santo (BES), banka private më e madhe në vend, kërcënohet nga kolapsi. Për hapjen e një banke të re dhe daljen nga kriza, qeveria i ka akorduar 4,4 miliard euro ndihmë bankës. Këto janë para nga paketa e ndihmës së BE, FMN dhe Bankes Qendore Europiane. Nga 12 miliard euro, 6,4 kanë mbetur ende pa u përdorur. “Natyrisht që kjo është një goditje për Portugalinë, sepse i duhet të shpëtojë një bankë”, thotë për DW Holger Schmieding, kryeekonomisti i Berenberg Bank. Vendi nuk mund të përballojë këtë goditje: “E rëndësishme është që Portugalia ta zgjidhë shpejt dhe energjitikisht këtë problem. Në mënyrë që të mos ketë ndikim tek ekonomia e vendit.”

Shoferët që pinë kafe shkaktojnë më pak aksidente në trafik,ka zbuluar studimi Australian,i cili ka përfshirë 600 shoferë kamionësh.

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore. Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës. Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë afrodiziake.

Dredhëzat janë një frutë jo vetëm e shijshme, por edhe e shëndetshme.

Reklama

Video - TV Kohavision "KTV"

1:41
Entertainment 49 views
1:49
Entertainment 44 views
33:28
Entertainment 1,381 views
24:23
Entertainment 239 views
43:56
Entertainment 316 views

Video - TV Klan Kosova

1:44
Entertainment
Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /homepages/14/d400419334/htdocs/02-zemra.co/modules/mod_hwd_youtube_videobox/tmpl/default.php on line 50
views
1:3:32
Entertainment 317 views
1:44
Entertainment 430 views
1:34
Entertainment 1,472 views
1:1:47
Entertainment 222 views
3:18
Entertainment 14,748 views

RTK - Lajme - Debate etj.

42:02
Entertainment 179 views
33:55
Entertainment 2,211 views
12:50
Entertainment 443 views
0:09
Entertainment 94 views
0:14
Entertainment 73 views